Webmail   RSS  
 
Huzurlu ve Güvenli Bir İbadet İçin Kutsal Topraklardaki Rehberiniz. SAYGILI HOCA - SAYGILI TURİZM
Anasayfa Kurumsal Yurtiçi Turlar Yurtdışı Turlar Hacc Organizasyonu Umre Organizasyonları Foto Galeri Formlar Canlı Yayın İletişim
Duyurular
    BÜTÜN HACI ADAYLARININ DİKKATİNE

Hac ve Umre Rehberi
    Hac Nedir
    Din Hizmetini
    İnsanın Kendini Unutması
    Günümüzde Din Eğitimi
    Mübarek Gün ve Geceler
    Hac’ın Tarifi ve Önemi
    Hacc’ın Vücubunun ve Edasının Şartları
    Hacc’ın Fazileti ve Hikmetleri
    Hacc’ın Farzları, Vacipleri, Sünnetleri ve Edepleri
    Hacc’ın Çeşitleri
    İhram
    Tavaf
    Sa’y
    Arafat Vakfesi
    Müzdelife Vakfesi
    Şeytan Taşlamak ( Remy-i Cimar)
    Hac Kurbanı (Şükür Hedy’i)
    Uygulamda Temettu Haccı İle İfrat ve Kıran Haccı Arasındaki Farklar
    Hacc’la İlgili Kusur Eksiklik ve Cezalar
    Hanefi Mezhebine Göre Erkek İçin Kısaca Hac ve Umre Yasakları
    Umre
    Vekil Hac
    Kadının Hac ve Umres’si
    Rasulullah’ın Hacc’ı ve Sonuçları
    Hac ve Umre Bidatları
Güldestem
    Temel Dini Bilgiler
Para Piyasaları
Hava Durumu
İstatistik
   Uygulamda Temettu Haccı İle İfrat ve Kıran Haccı Arasındaki Farklar

Buraya kadar hac ibadeti yerine getirilirken nerede, nasıl hareket edileceği, Temettu haccı esas alınarak anlatılmaya çalışıldı. Şimdi İfrat haccı ve Kıran haccının, Temettu haccından farklı olan taraflarına kısaca işaret edelim.

İFRAD HACCI

Bilindiği gibi ifrad haccı, umresiz yapılan hacdır. İfrad haccı yapacak olan kimse, Mikat sınırında veya daha önce ihrama girerken "Allah’ım! Senin rızan için hac yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diyerek yalnız hacca niyet eder ve telbiye getirir. Bu şekilde hac için ihrama girdikten sonra, artık bayramın birinci günü tıraş oluncaya kadar ihramdan çıkamaz.

İfrad haccı yapan kimsenin Mekke’ye varınca yapacağı ilk tavaf, Kudüm Tavafı dır. Bunun için "Allah’ım! Senin rızan için "Kudüm Tavafı" yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diye niyet eder. Tıpkı "Tavafın yapılışı" konusunda anlatıldığı şekilde Kudüm tavafını yapar.

İfrad haccına niyet edenler, hac ihramına girmiş olduklarından dilerlerse, haccın sa’yini Kudüm tavafının ardından yapabilirler. Bu takdirde Kudüm tavafını yaparken "Iztıba" ve "Remel" yaparlar. Bunlar, artık "Ziyaret tavafı"ndan sonra sa’y yapmazlar.

İfrad haccı yapanların Hac kurbanı (Şükür hedyi) kesmeleri gerekmez. Ancak arzu ederlerse sırf sevabını elde etmek için nafile olarak kesebilirler.

KIRAN HACCI

Kıran haccının, aynı yılın hac aylarında Umre ve Hacca birlikte niyet ederek ikisini aynı ihramla yapmak olduğunu belirtmiştik. Kıran haccı yapacak olan kimse, Mikat sınırında ya da daha önce ihrama girerken "Allah’ım! Senin rızan için umre ve hac yapmak istiyorum. Bunları kolaylaştır ve kabul eyle" diyerek, umre ve hacca birlikte niyet eder ve telbiye getirir. Bu şekilde niyet edip ihrama girdikten sonra bayramın birinci günü tıraş oluncaya kadar ihramdan çıkamaz.

Kıran haccı yapan kimsenin Mekke’ye varınca yapacağı ilk tavaf umre tavafıdır. Bunun için, "Allah’ım! Senin rızan için umre tavafı yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle." diye niyet eder. Tıpkı "Tavafın yapılışı" konusunda anlatıldığı gibi umre tavafını yapar. Bu tavaftan sonra umrenin sa’yi yapılacağından tavafta "Iztıba" ve "Remel" yapılır. Tavaftan sonra sa’y bahsinde anlatıldığı şekilde umrenin sa’yi yapılır. Sa’ydan sonra tıraş olunmaz. Belirtildiği gibi, bayramın birinci gününden tıraş oluncaya kadar ihramda kalmaya devam edilir.

Kıran haccına niyet eden kimsenin, umresini tamamladıktan sonra Kudüm tavafı yapması sünnettir. Kudüm tavafından sonra isterse haccın sa’yini yapabilir. Bu takdirde artık Ziyaret tavafından sonra sa’y yapmaz. Sa’yi, Kudüm tavafından sonra yapacaksa, tavafta ıztıba ve remel yapar.

Bundan sonra Arafat’a çıkıncaya kadar bol bol nafile tavaf ve ibadetle meşgul olur. Beş vakit namazını Harem-i Şerif’te kılmaya özen gösterir.

Kıran haccı yapanların da, Temettu haccı yapanlar gibi, hac kurbanı (şükür hedyi) kesmeleri vaciptir.« Geri
Bu sitenin tüm hakları saklıdır SAYGILI TUR ORGANİZASYON TİC.LTD.ŞTİ    saygilitur@saygilitur.com.tr